Yüzünüze Yakışan Burun Nasıl Olmalıdır?

Burun, yüzün tam ortasında olması nedeniyle, kişinin yüz ifadesini, bakışlarını, gülüşünü doğrudan etkileyen bir konumda bulunmaktadır. Aynı zamanda yine yüzün merkezinde olması nedeniyle en küçük asimetriler, kusurlar dikkat çekici olabilmektedir. Bu nedenle burundaki estetik problemlerin düzeltilmesi, güzel bir görünüm için önemlidir.

Estetik burun nasıl olmalıdır?

Estetik burun tanımı, kişiden kişiye değişmektedir. Toplumda küçük ve ucu kalkık burunların güzel olduğu yönünde bir inanış vardır. Ancak bu tam olarak doğru sayılmaz. Günümüzde burun estetiği ameliyatı, gerektiği durumlarda burunun bazı bölümlerinin büyütülmesi, bazı bölümlerinin küçültülmesi, burunun dudak ile yaptığı açının, kadınlara ve erkeklere göre faklı şekilde belirlenmesi yani kısaca söylemek gerekirse burunun dengelenmesi ameliyatı olarak gerçekleştirilmektedir.

Geniş bir yüze ve kalın kemiklere sahip kişilerde burunun çok ince olacak şekilde opere edilmesi uygun olmayacaktır. Ya da burun kökü çok ince olan kişilerde burun ucunun da aynı nispette inceltilmesi ve küçültülmesi de doğru bir planlama değildir. Başarılı bir burun estetiği ameliyatı sonrasında burun kendi içinde dengeli olmalı ve yüzün diğer unsurları ile uyum içinde olması gerekmektedir.

Çok küçültülmüş ve inceltilmiş burunlarda fonksiyonel problemler yaşanmaktadır. 

Burunun olması gerektiğinden küçük hale getirilmesi estetik olarak uygun olmadığı gibi beraberinde fonksiyonel problemlere de yol açmaktadır. Bu şekilde ameliyat olan kişilerin birçoğu burun tıkanıklığı yaşamaktadır.

 

 

 

 

Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ

Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı www.nazimcerkes.com dr@nazimcerkes.com

Comments are closed.