Karın Kası Zarı ve Kaburga Kıkırdağı ile Revizyon Burun Ameliyatları

Prof Dr Nazım Çerkeş revizyon burun ameliyatlarında neden kaburga kıkırdağı kullanıyor?

Gittikçe daha çok sayıda revizyon burun ameliyatı ve kompleks ikincil vakalar üzerinde ameliyatlar gerçekleştiriyorum. Kompleks ikincil vakalarda genellikle burunların doğal kıkırdak yapıları önceki operasyonlarda ciddi hasar görmüş oluyor. Bu kıkırdak yapıyı tamir etmeden gerek estetik görünümlü gerekse de fonksiyonel olarak sağlıklı bir burun elde etmek mümkün olmuyor. Deforme olmuş ve fazla küçültülmüş burunlarda hasar görmüş kıkırdak yapıyı tamir etmek için belli bir miktar kıkırdak nakli yapmak gerekiyor. Bu gibi durumlar için ameliyat sonrası iyileşme sürecine dayanıklı sağlam dokular gerekmekte.

Yakın zamanda geliştirdiğim bir teknikle göğüs bölgesinden karın kası zarı almak için yeni bir teknik geliştirdim. Bu teknikle hem karın kası zarı hem de kaburga kıkırdağı aynı kesi içersinden elde edilebiliyor. Böylece ikinci bir kesi ve doku alımı gereği ortadan kalkıyor. Daha önceden karın kası zarı için şakak bölgesinde ayrı bir kesi yapıyordum. Yeni tekniğim kısa süre içerisinde getirdiği avantajlar ile plastik cerrahlar arasında yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Kaburgalar bize sınırsız kıkırdak sağlıyor. İşaret parmağının yaklaşık yarısı kadar bir kıkırdak alınabilir. Bu kıkırdaktab hastanın ihtiyacına göre değişik ölçülerde kıkırdak destekler hazırlanıyor. Bu destekler kullanılarak septum kıkırdağı ve burun ucu kıkırdakları yeniden yapılıyor. Daha önceki ameliyatlarda fazla küçültülmüş burun köprüsü de kaburga kıkırdağı ile tekrar büyütülebilir.  Bu tür vakalarda kaburgadan ayrıca bir zar dokusu alıyorum ve bu zard doku ile bir kese hazırlıyorum.  Daha sonra kıkırdağı ince ince kıyarak bu kıyılmış kıkırdakları kesenin içine dolduruyorum. Bu yaptığım kıkırdak dolu keseyi burun sırtına yerleştirmek suretiyle burun köprüsünü büyütüyorum.

Bir çok hasta kaburgadan doku alma işleminin çok ağrılı ve daha riskli olabileceğini düşünüyor. Ama bu doğru değil. Bayan hastalarda yapılan kesi tam meme kıvrımının altından yapıldığı için iz görünmüyor. Hastaların büyük bir kısmı ameliyat sonrası herhangi bir göğüs ağrısı şikayetinde bulunmuyor.

Ayrıca göğüs bölgesinden kıkırdak alımı herhangi bir estetik veya fonksiyonel bozukluk yaratmıyor.

Kaburga Kıkırdağı

Bir çok hastam revizyon amelyatlarında neden kulak kıkırdağı kullanmadığımı soruyor? 

Bunun ilk sebebi kulak kıkırdağının şekli. Kıvrımlı bir yapıda olduğu için septum eğriliklerinin düzeltilmesinde işe yaramıyor. İkinci olarak kaburga kıkırdağı kadar sağlam değiller ve iyileşme sürecinde deforme olabiliyorlar. Üçüncü olarak da bir çok revizyon ameliyatı için gereken miktarda değiller. Önceki opersayonlarda çok fazla küçültülmüş bir burunda ciddi miktarda kıkırdak ihtiyacı olabiliyor ve her iki kulak kıkırdağı da bu miktara yetmiyebiliyor. Son olarak kulaktan kıkırdak almanın kulakta hasar oluşturma riski var.

Günümüzde revizyon ameliyatlarının büyük çoğunluğunda karın zarı ve kaburga kıkırdağı kullanılmaktadır.

Comments are closed.