Estetiğin Gücü Sınırları Aşıyor

burunestetigi Burun estetiği konusunda otorite kabul edilen Prof Dr Nazım Çerkeş, Avrupa Rinoplasti Derneği Başkanlık görevine getirildi. Kendisi ile burun estetiği ve Türkiye’nin estetik cerrahi alanındaki konumu hakkında söyleşi gerçekleştirdik.

Her yıl davet edildiği uluslarası kongrelerde verdiği konferanslar ve eğitim amaçlı canlı ameliyat gösterimleri ile öne çıkan Prof Dr Nazım Çerkeş Eylül ayında Paris’te Versailles Sarayı’nda düzenlenen kongrede Avrupa Rinoplasti Derneği Başkanı oldu. 2015 yılından bu yana Uluslararası Başkanı oldu. 2015 yılında bu yana Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği’nde Başkan Yardımcılığı sürdüren ve dergimizde görüşlerine yer verdiğimiz Prof Dr Nazım Çerkeş Paris dönüşü sorularımızı yanıtladı.

Türkiye estetik cerrahi alanında dünyada önemli bir konumda yer alıyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemiz estetik cerrahide gerçekten de dünyanın önemli ülkelerinden biri konumunda. Özellikle burun estetiği alanında oldukça deneyimli olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü Türkiye geneline baktığımızda ülkenin yüzde sekseninin hem fonksiyonel hem de estetik problemler olduğunu görüyoruz. Anadolu insanının bölgesel özellikleri nedeni ile çok farklı burunlar üzerinde ameliyat yapma imkanımız oluyor. Bildiğiniz gibi Karadeniz’de kemikli kemerli ve büyük Güneydoğu Anadoluda kalın derili Trakyada ise daha ince derili burunlar yaygın olarak görülüyor. Bu çeşitliğe bağlı olarak biz de bilgi birikimi ve deneyimlere sahip oluyoruz.

Tıp literatürüne geçen teknikleriniz olduğunu biliyoruz. Bize bunlardan bahseder misiniz?
Benim geliştirdiğim ve tüm dünyada plastik cerrahlar tarafından da yaygın olarak kullanılan estetik cerrahi literatürüne  geçen tekniklerim var. Özellikle en son geliştirdiğim revizyon burun ameliyatlarında kullanılan bir teknik Kaburga kıkırdağı ile birlikte karın kası zarının burun büyütmede kullanılması tekniği ; Kaburgadan aldığımız kıkırdak dokuları çok ince parçalar halinde küçültüyoruz. Ve kıyılmış kıkırdakları karın kası zarından kişinin burun yapısına uygun ölçüde hazırladığımız bir cep içine dolduruyoruz. Tamamen kişinin kendi dokularından ürettiğimiz bu dolgu maddesini burun üzerine yerleştiriyoruz. Bu teknik ile yapılan ameliyatlar sonrası burun sırtında daha pürüzsüz bir sonuç sağlanıyor. Sadece görsel olarak değil kişinin eli ile dokunduğunda dahi burun sırtını pürüzsüz hissetmesi mümkün oluyor. Çok ince derili kişilerde bile çok başarılı sonuçlar elde edebiliyoruz.
Davet edildiğim uluslararası kongrelerde bu teknikle ilgili pekçok konuşma yaptım ve tekniğin inceliklerini uygulamalı olarak göstermek için eğitim amaçlı burun ameliyatları gerçekleştirdim.

Geçtiğimiz yıl Brezilya’da düzenlenen Amerika ve Brezilya ortaklığında gerçekletirilen estetik  cerrahi kongresindeki ki bu toplantı dünyanın en geniş katılımlı plastik cerrahi kongresidir. Bu tekniği dünyanın çeşitli ülkelerinden 3000 plastik cerraha anlattım. Bugün tüm dünyada plastik cerrahlar bu yöntemi kullanıyor.

Haber Kaynağı: Woman’s Health 2016

Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ

Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı www.nazimcerkes.com dr@nazimcerkes.com

Comments are closed.