Erkeklerde meme büyümesi ve Jinekomasti tedavileri

Jinekomasti, erkeklerde  meme dokusunun tek taraflı veya çift taraflı gereğinden fazla gelişmesi sonucunda kadın memesi şekline dönüşmesine denmektedir

jinekomasticoolsculptingSon yıllarda  erkeklerde daha sık görülmeye başlayan jinekomasti olan hastaların büyük çoğunluğu sağlık ile şikayetinden daha çok dış görünüşle ilgili psikolojik sıkıntı yaşadıklarını belirtmektedirler. Erkekte meme büyümesi bir erkeğin kendini feminen hissetmesine neden olabilmektedir. Mayo giyemediğinden denizden ve deniz aktivitelerinden denizde sosyalleşmekten uzak kalabilmektedir. İkili ilişkilerde ve topluluk arasında ifade sıkıntısı çekebilirler.

Jinekomasti operasyonu yaptıran hastaların iyileşme sonrasında özellikle sosyal yaşamlarında daha mutlu oldukları, iletişime daha kolay geçebildikleri ve iş hayatlarında daha yüksek motivasyon ile daha  başarılı olacaklarına duydukları inançlarında artış gözlemlenmiştir. Jinekomasti tedavisi sayesinde daha olumlu bakış açısına sahip olan erkeklerin özel yaşamında ve iş yaşamında başarı ve huzuru yakalaması olasılığı daha yüksektir.

Tiroid,böbrek,karaciğer hastalıklarının bazıları,hormonel dengesizlikler , mide ve kalp-damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, uzun süreli uyuşturucu kullanımı,aşırı kilo ve yaşlanma gibi Jinekomastinin bir çok nedeni olabilmektedir. Kozmetik bir problem olan jinekomastinin günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile birlikte çözümü oldukça basittir. Bugüne dek cerrahi işlem ile erkeklerdeki meme dokusunda oluşan fazlalıkların alınması sağlanırken, Harvard Medikal School doktorlarınca geliştirilen yağ hücrelerinin vücuttan atılımını kalıcı olarak sağlayan teknoloji ile ameliyatsız ağrısız bir işlem yapmak mümkündür.

Orjinal kryolipoliz teknolojisine sahip Coolsculpting uygulaması, yalnızca yağ hücrelerini hedef alarak soğutarak dondurma prosesiyle cilt altındaki yağları yok etme noktasına kadar dondurur, kristalize olan yağlar 1-2 ay içerisinde doğal yollarla vücuttan uzaklaştırır.  FDA onaylı patentli prosedür Coolsculpting ile jinekomasti ameliyatına ihtiyaç duyulmadan ameliyatsız şekilde bıçak altına yatmadan ve iyileşme süreci yaşamaya gerek duymadan bölgesel incelme sağlamak olasıdır.

 

Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ

Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı www.nazimcerkes.com dr@nazimcerkes.com

Comments are closed.