2000’lerin Estetik Felsefesi

Hurriyet Kelebek Estetik UygulamalarEstetik Ameliyat Olup Hiçbir Operasyon Geçirmemiş Kadar Doğal Görünmek 

Yüz germe ameliyatı kaç yaşında yapılır?
Erken yaşlarda cildimizde oluşan ufak tefek deformiteleri gidermenin bir yöntemi var mıdır?
Estetik ameliyat olup doğal görünmek mümkün müdür?

Yüz gençleştirme fiyatları botoks ve dolgular hakkında merak ettikleriniz Yılların geçmesi ile cildimizde oluşan yaşlanma etkilerini ameliyatsız estetik tedaviler ve cerrahi yöntemler ile ortadan kaldırmak ve hiç estetik ameliyat geçirmemiş kadar doğal görünmek günümüzde mümkün. Konu hakkında bilgileri Uluslarası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği Başkan Yardımcısı ve Avrupa Rinoplasti Derneği Başkanı Prof Dr Nazım Çerkeş’ten aldık.

Yüz gençleştirme… Hangi yaşta hangi estetik ameliyat yapılmalı?

2000’li yıllar estetik cerrahi alanında birçok yeni ve etkin ameliyat tekniklerinin uygulanmaya başlandığı adeta bir milat olarak kabul edilebilir. 2000’ler ile birlikte estetik cerrahide fonksiyonel ve doğal görünümlü sonuçlar elde etme beklentisi de önem kazanmıştır.
Estetik cerrahide başarı hekimin deneyimi ve bilgi birikiminin yanı sıra kişinin cildindeki mevcut deformiteleri doğru tespit ederek bunları giderecek uygun cerrahi müdahaleyi önlemek anlamına gelen estetik görüşü ile yakından ilgilidir.

Yıllar içinde cildimiz nasıl yaşlanır?

Yaşımız ilerledikçe cildimiz yerçekimi etkisi ile aşağı doğru sarkmaya başta göz çevresi ve dudak kenarları olmak üzere yüz derisinde kırışıklıklar oluşmaya başlamaktadır. Güneşin zararlı ışınları ve olumsuz çevresel faktörler cildimizdeki bu deformasyonu daha da artırmaktadır. Bunun ile birlikte kişinin genetik yapısı, beslenme ve spor yapma alışkanlıkları yaşlanma etkilerini arttırıcı ya da azaltıcı etkenlerdir.

20’li yaşların gençliğini 30’larda devam ettirmek mümkün olabilir.

Ciltte oluşan ilk yaşlanma etkileri kişiden kişiye değişmek ile beraber genellikle mimik hareketleri ile meydana gelen göz çevresinde, ağız kenarında ve kaş arasındaki kırışıklardır.
30lu yaşlarında birçok kişide bu deformiteler yavaş yavaş ortaya çıkar Botoks ve dolgu enjeksiyonu gibi ufak tefek ameliyatsız estetik tedaviler ile 20li yaşların gençliğini 30larda da devam ettirmek mümkün olabilmektedir

Alt göz kapağı ve yağ enjeksiyonu
Göz yuvarlığını çevreleyen yağ yastıklarının yıllar içinde fıtıklaşması ve yerçekimi etkisi ile sarkan yüz derisi gözaltlarında torbalanma ve oluklanma şeklinde dikkat çekmektedir.
Bu deformasyonun giderilmesi için alt gözkapağı elmacık kemiğinin üstü yağ yastıklarının yukarı asılması şeklinde orta yüz kaldırma ameliyatı ve gözaltlarına yağ enjeksiyonu uygulamaları kombine olarak yapılmaktadır

Estetik Dolgular
Cildin temel yapıtaşı kolajenın ana maddesi hyalüronik asit içerikli dolgu maddeleri değişik form ve özelliklerde üsretilmektedir Gözaltındaki çukurlukların ve koyu renk halkaların burun kenarından dudak kenarına doğru inen nasolabıal kıvrım adı verılen çizgilerin giderilmesi elmacık kemiği bölgesi ve dudakların dolgunlaştırılması amacı ile dolgu maddeleri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu
2010’lardan bu yana yağ enjeksiyonu işlemi pek çok yüz gençleştirme ameliyatının yerine uygulanabilen ya da yapılan yüz gençleştirme operasyonlarını destekleyici bir uygulama olarak çok yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Liposuction yöntemi ile karın ve basen bölgelerinden alınan yağlar kırışıklıkların giderilmesi dudaklara dolgunluk verilmesi gözaltlarındaki koyu renk görüntünün giderilmesi amacı ile yüze enjekte edilmektedir
Bunun yanı sıra daha iyi bir profil elde etmek için çenesi ve alnı geri olan kişilerde çene ucunun uzatılması alnının dolgunlaştırılması ayrıca elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesine yardımcı olmak için yağ enjeksiyonu uygulaması yapılmaktadır

Botoks 
Kaş arasındaki dikey çizgiler alındaki yatay çizgiler ve göz çevresinde kazayağı tabir edilen mimik çizgilerine botoks enjeksiyonu yapılmaktadır.
Düşük kaşlara sahip kişilerde alında belirli noktalara yapılan botoks ile kaşların hafifçe kaldırılması da mümkündür.
Bu da bakışlara ve yüze canlı ve enerjik bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Botoks işlemi ciltte 3 ile 6 ay süre etkili olmaktadır.

Haber Kaynağı: Hürriyet Kelebek  / Kasım 2016

Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ

Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı www.nazimcerkes.com dr@nazimcerkes.com

Comments are closed.