Burun Estetiği Rinoplasti

Tamponsuz ağrısız doğal burun estetiği 9 günde normal yaşama dönüşBurub Estetiği


Burun estetiği ameliyatı, insan vücudunda yapılan en incelikli estetik ameliyattır. Burunun, yüzün tam ortasında bulunması nedeniyle küçük asimetriler bile göze çarpabilir. Bunun yanısıra burun, nefes alıp vermek gibi çok hayati bir işlevi vardır ve operasyon sırasında yapılan girişimlerin hem estetik hem de fonksiyonel olarak düşünülmesi gerekmektedir.

Burun Ameliyatı Öncesi Muayenenin Önemi: Burun ameliyatı burun küçültme ameliyatı değildir. Kişinin yüzüne uyumlu doğal ve estetik bir görünüm elde etmek için yapılacak işlemler kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle ameliyat öncesi kişinin yüzüne yakışacak burnun nasıl olduğunun tespit edilmesi önem taşımaktadır. Hasta beklentilerini doktoruna anlatmalı, doktor ise yapılacak müdahaleleri açıklıkla hastasına aktarmalıdır.

Günümüzde plastik cerrahların kullanımına özel olarak geliştirilmiş simulasyon programları sayesinde, muayene sırasında hastaların fotoğrafları çekilmekte ve ameliyat sonrası nasıl bir buruna ve görünüme sahip olacakları konusunda kendilerine bir simulasyon çalışması yapılmaktadır. Bununla beraber daha önce burun ameliyatı yapılan kişilerin öncesi sonrası resimlerinin görülmesi de hekimin nasıl burunlar yaptığı konusunda fikir sahibi olmak için önemlidir.

 

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATININ 3 KRİTERİ

1. Kişinin Yüzüne Yakışan Doğal Burun Estetiği 2000’li yıllardan bu yana burun estetiği (rinoplasti), burunda bir dengeleme ameliyatı olarak planlanmaktadır. Operasyon sırasında burunun küçültülmesi, daraltılması, gerekli durumlarda bazı bölümlere kıkırdak eklemeleri ile büyütülmesi, burun ucu açısının değiştirilmesi, septum deviasyonu adı verilen orta kıkırdaktaki eğriliklerinin, burun delikleri ve kanatlardaki asimetrilerin düzeltilmesi mümkündür.

Burun estetiği için başvuran hastaların, mevcut durumu ve kusurlarının değerlendirilmesi; kişinin yüzüne yakışan burnun nasıl olması gerektiğinin doğru tespiti, ameliyat sürecinde ilk ve önemli bir aşamadır. Bu aşamada cerrahın estetik görüşü çok belirleyici olmaktadır. Burun estetiği ameliyatı sonrası burunun öncelikle kişinin yüzüne yakışması; kaşlar, gözler, yanaklar, dudaklar ve çene ile uyumlu olması; ayrıca burun ucu, orta bölümü ve burun kökü adı verilen bölümlerin birbiri ile uyumlu olması hedeflenmelidir. Böylelikle kişinin burun ameliyatı geçirdiği başkaları tarafından anlaşılmayacak şekilde estetik ve doğal görünüm elde edilecektir.

2. Sağlıklı Nefes Alıp Verebilen Fonksiyonel Burun Estetiği Buruna estetik olarak biçim verilirken nefes alma fonksiyonunun korunması, burun tıkanıklığı yaşayan hastalarda ise fonksiyonel girişimlerle bu şikayetin tedavi edilmesi başarılı bir burun ameliyatı için esastır. 2000’li yıllardan sonra burun iskeletinin fonksiyonel önemi çok daha iyi anlaşılmıştır. Hava alma kanallarını daraltmamak için burun kıkırdaklarını çıkartmak yerine, burunun fonksiyonel özelliklerini koruyan ameliyat teknikleri geliştirilmiştir. Bu sayede burun estetiği ameliyatı sonrası yaşanan nefes alma şikayetleri büyük ölçüde azalmıştır. Günümüzde burun tıkanıklğı ve horlama problemi yaşayan birçok kişi -özellikle erkek hastalar- bu durumun tedavisi için plastik cerrahlara başvurmakta ve burun ameliyatı olmaktadır.

3. Tamponsuz Ağrısız Kısa Sürede İyileşme Süreci Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci, kişinin burun yapısına ve yapılacak operasyona bağlı olduğu gibi cerrahın incelikli çalışması ile de yakından ilgilidir. Ameliyat sırasında hassas çalışarak dokular üzerinde fazla tahribat oluşturmamak, kanamanın az olmasını; buna bağlı olarak da şişlik ve morlukların asgari seviyelerde kalmasını sağlar. Prof. Dr. Nazım Çerkeş’in yaptığı ameliyatlar sonrası morluklar genellikle 4-5 günde geçmekte; burun üzerine konulan plastik bandaj 6. gün çıkartılmaktadır. Dr. Çerkeş burun içine tampon koymamaktadır. Hastalar genellikle 8-9 gün içinde işlerine ve sosyal hayatlarına geri dönebilmektedir. İyileşme sürecinde hastaların ağrı şikayeti olmadığını söyleyebiliriz. Burun içine tampon konulmayan ameliyatlar sonrası hastalar operasyondan hemen sonra dahi önemli bir burun tıkanıklığı yaşamamaktadır.

 

Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ

Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı www.nazimcerkes.com dr@nazimcerkes.com

Comments are closed.